This is alternative content.

Návštěva u Marků (Rousínov u Brna, 8.6.2010)

       Dlouho jsme slibovali návštěvu jednomu z našich nejaktivnějších členů, panu Honzovi Markovi z Rousínova.
       Letos nám k jejímu uskutečnění pomohla jiná okolnost. Od začátku června jsme prožívali společné chvíle s naším dalším členem, Václavem Moudrým. Žije trvale v Kanadě a každoročně přijíždí na dovolenou do svého rodiště ve Slavkově u Brna. Již potřetí její část věnuje několika setkáním s námi. Proto jsme domluvili shledání u Marků, aby Václav nemusel jet až do Brna. Obětavě se k nám přidala i Táňa ze Sokolnic, Hela přijela z Lulče a mne s manželem na tento výlet odvezli Varmužkovi.
       Nikdo z nás nelitoval, bylo to odpoledne plné pohody, ale hlavně neskutečné krásy. O zahradu se starají dva Markové – náš Honza (společně s panem Parkinsonem už 22let!) a jeho otec, příjemný a usměvavý pán, kterého zdobí více jak osm desítek let. Přitom pečlivě udržovaná zahrada snese srovnání s leckterou botanickou zahradou. Kromě užitkových rostlin zde kvetou i desítky květin. Skalničky, keře zvláštních tvarů, letničky a nespočet trvalek. Všechny smysly si tu přijdou na své a člověk zůstává jen v tichém úžasu. Honza navíc každou rostlinu dokáže pojmenovat jak českým, tak i latinským názvem, obdivuhodné.
       A aby toho nebylo málo, kromě nadšeného zahradníka je i zkušeným včelařem. Rozmanitá skladba rostlin v této zahradě je vlastně bohatě prostřený stůl pro jeho včelstva. S většinou se již musel kvůli nemoci rozloučit, ale o jedno, pro radost, stále pečuje.
       Výčet Honzovo aktivit ale stále není u konce. Snaží se totiž proniknout do tajů alchymie. Zpracovává své bylinky v nejrůznějších podobách. V jeho "bylinkové laboratoři" jsme měli možnost udělat ochutnávku některých likérů. A náš obdiv byl opět veliký. Skutečnost, že Parkinsonova choroba ho doprovází víc než dvě desítky let . . .
       Nezapomenutelným zážitkem z návštěvy u Marků však nebude jen nádherná zahrada, ale i milé přijetí celé rodiny, s jejichž jednotlivými členy jsme se postupně seznámili.

Moc děkujeme.

                                                                                 vernerova_podpis
                                                                           Mgr. Eva Vernerová, předsedkyně PKB