This is alternative content.

Nemocný s PN a čitelný podpis?

       Nemožné, řeknou mnozí, ale skutečnost je trochu jiná. Na letošní březnové přednášce s Mgr. Dagmar Trávníkovou z Fakulty sportovních studií v Brně jsme byli informováni o tom, že tělesný pohyb udržuje nemocné s PN v kondici, včetně pravidelného procvičování mimických svalů pro srozumitelnou mluvu. Dostalo se nám různých rad pro cvičení jemné motoriky a mezi ně lze zařadit i "cvičení" písma. Možná mnozí z vás mají vnouče v 1.třídě a viděli jste v jeho písance předepsaná písmenka pro správný nácvik jejich tvarů. Ideální pomoc pro pilného parkinsonika. Použijte jakoukoliv předlohu s předepsaným písmem, nebo obrázkem a obtahujte několikrát každý tvar. Mozek dostane náležitou informaci, ztuhlé prsty nacvičí držení tužky a hlavně, vaše písmo se nebude podobat miniaturám, podobajícím se rozsypanému čaji. Budete si připadat jako prvňáček? A proč ne, když váš rukopis bude čitelnější.
       Právě o tom přemýšlela naše členka, paní Jindřiška Mikolášková, která od mládí ráda píše verše. Ale jak psát a také po sobě text přečíst, byl pro ni obtížný úkol.

          mikolaskova_podpis.jpg

ŘEŠENÍ NAŠLA A TADY JE:
- Chcete psát více textu?
Použijte čtverečkovaný papír, asi 0,5 x 0,5 cm. Pravidelnost rastru vás povede k napsání čitelného dokumentu.
- Na úřadě chtějí váš podpis a pochopitelně na formuláři čtverečky nejsou?
Požádejte o jakýkoliv proužek papíru, přiložte k místu podpisu a pište nad proužkem svoje jméno. Určitě se zaradujete, jak pěkně jste to zvládli. Tužka se o papír lehce zarazí, jakoby vyslala signál do mozku, jak psát dál.

       Takhle to dokázala předvést nám všem na klubovém odpoledni Jindřiška Mikolášková, a to už byla po náročném programu docela unavená. Jako bonus mám pro vás následující informaci. Právě loni paní Jindřiška Mikolášková vydala svoji sbírku veršů pod názvem "Kytice jasmínu". Protože své verše také ráda čte a to nahlas, její vyjadřování je zcela srozumitelné. Prostě když se chce, jde mnohé překonat. Promiňte, ale věk dámy vám neprozradíme.

kytice_jasminu.JPG   mikolaskova.JPG

S přáním úspěšného cvičení a radosti nad úspěchy pro vás zapsala
                                                                                           vernerova_podpis
                                                                           Mgr. Eva Vernerová, předsedkyně PKB