This is alternative content.

Noc parkinsonika
(úvaha k odborné přednášce ze dne 4.3.2009)

      V krásném prostředí Besedního domu na Husově ulici jsem vyslechla perfektně přednesenou teorii doc.MUDr. M.Bareše. Na jeho přednášku jsem se moc těšila, protože
už loni nám jeho vysvětlení řady příznaků PN, jeho rady a zkušenosti s léčbou hodně pomohly. Že je můj manžel typu "sova" vím o něm už 50 let. Brával prášky na spaní.
V současné době s ním prožívám onu typickou fragmentaci spánku – tj. probouzení po 3-4 hodinách, potřeba WC, protože dopoledne pije jako ptáček. Zato odpoledne v jeho nejaktivnější části dne začne pitný režim konečně řešit. Snění, bdění, popisování halucinací…. Mám jako typický "skřivan" spánek naprogramovaný už po 20.hodině a tak když můj "čipera parkinsonik" hodlá opustit křeslo u televize ve 23 hodin, mám už spánkový předstih a řeším uložení svého muže, jeho střídání klidu i neklidu vydržím.
      Ale ještě není nejhůř, vždyť chodíme na vycházky – i když s častými zárazy a taky
do cvičení - i když často s donucováním. Snad se dočkáme letošního jara i těch skřivánčích trylků. Takže hlavu vzhůru, díky za dobré doktory a podobné přednášky. Opravdu moc pomáhá i doporučovaná muzikoterapie. Zkuste to!

                                                                                        Jiřina Zelenáková                                                                                         zelenakova_photo.jpg