This is alternative content.

Slavnostní setkání ke 14. výročí založení PKB (14.4.2012)

     V polovině dubna 2012 se konalo slavnostní setkání členů, přátel a rodinných příslušníků PKB u příležitosti 15. Světového dne pro Parkinsonovu nemoc a 14. výročí založení Parkinson Klubu Brno. Letos se toto setkání poprvé konalo na hlavním nádvoří hradu Špilberk, ve spolupráci s Muzeem města Brna. V uvedený den se konalo tradiční setkání parkinsoniků na památné hoře Říp a také na jiných místech po celé republice (na Svatém Kopečku u Olomouce, v Mikulčicích apod.) Parkinsonici, kterých je v naší republice kolem 20.000 tak chtějí dát najevo, že se nepoddávají nevyléčitelné chorobě spojené s nepříjemnými příznaky, jako je neovladatelný třes a ztuhlost.
     Dopravu pro postižené, kteří by nezvládli pěší výstup na Špilberk zajistil autobus Dopravního podniku města Brna. Akce tudíž nebyla pro nikoho nedostupná a účast asi 130 lidí byla toho dokladem. Doprovod po nádvoří nabídla jednotka císařských arkebuzírů Corneta Morávia.
     Zahájení se uskutečnilo v 11.00 hod. za zvuku zvonů Svatopetrské katedrály, zvonkohry na nádvoří Špilberku a hymny parkinsoniků. V českém originále jsme ji obdrželi jako dárek ke 14.výročí založení PKB od Společnosti Slovácko. Přivítala nás paní předsedkyně Mgr. Eva Vernerová a představila vzácné hosty: paní Leu Janků z Odboru sociální péče města Brna, zástupkyni Svazu tělesně postižených ČR paní RNDr. Bronislavu Milinkovou, Ivana Kaifera za Společnost dializovaných a transplantovaných, předsedu a členy Parkinson Klubu Hradec Králové. Velkou radost jsme měli z přítomnosti patrona brněnských parkinsoniků, herce Městského divadla Brno pana Zdeňka Junáka, jehož zdravice, jako obvykle, byla plná optimizmu. Předsedkyně pohovořila o významu uvedeného výročí a nutnosti většího zviditelnění problémů parkinsoniků. Pozvaní hosté vyjádřili velké pochopení lidem s handicapem, podpořili tak naši snahu o zlepšení života nemocných PN a přislíbili svou další pomoc.
     V následujícím kulturním programu vystoupila dívčí taneční skupina Mystery ze Sokola Líšeň, Tobiáš Košir, několikanásobný mistr republiky, vicemistr Evropy 2010 a mistrem světa z roku 2011 ve stepu. Skupina Kamarádi nás všechny překvapila zajímavě provedeným humorným představením pohádky Červená Karkulka, pak hrála a zpívala k poslechu i tanci. Počasí se docela umoudřilo, dokonce i vysvitlo sluníčko. Občerstvení – řízečky, různé pomazánky, pečivo, káva a výborné čaje (za to patří dík paní arch. Helence Haimannové, že našla sponzora), výborné líšeňské koláčky a teplá káva nebo čaj všem přišel vhod. Společné pečení koláčků na ZŠ Horníkova bylo pro mnohé členky také kulinářským zážitkem. Děkujeme vedení školy za poskytnuté zázemí.
     Vše bylo dobře zorganizované, pečlivě připravené a všichni byli spokojeni. Každý příchozí byl ozdoben ruční prací jedné z nás (květiny a srdíčka) paní Marušky Řezaninové, za což jí upřímně děkujeme. Obdivujeme šikovnost a trpělivost jejích parki-rukou. Velký dík patří zejména paní předsedkyni Mgr. Evě Vernerové. Vždyť zorganizování této akce ji stálo hodně úsilí a práce. Ale poděkování náleží i všem účinkujícím, přátelům, mediálním partnerům a organizacím. Všichni svojí nezištnou pomocí přispěli k realizaci tohoto setkání.

                                                                                      Marta Kubíková